Dołącz do naszego zespołu
Aplikuj teraz

Zalety i Wyzwania EDM w Polskiej Służbie Zdrowia

Elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) wniosła rewolucję do polskiej służby zdrowia, otwierając drzwi na szereg zalet, ale także stawiając przed nią wyzwania, które wymagają uwagi i rozwiązania.

Zalety EDM:

 1. Poprawa Dostępności i Przenośności Danych: EDM umożliwia łatwy dostęp do danych medycznych pacjentów z różnych placówek zdrowia, co przyczynia się do szybszej diagnozy i leczenia.
 2. Zwiększona Efektywność Opieki Zdrowotnej: Dzięki elektronicznej dokumentacji, procesy administracyjne mogą być zautomatyzowane, co pozwala personelowi medycznemu skupić się bardziej na opiece nad pacjentem.
 3. Bezpieczne Przechowywanie Danych: Elektroniczne systemy zapewniają bezpieczne przechowywanie danych medycznych, z ograniczonym ryzykiem utraty lub uszkodzenia dokumentacji.
 4. Możliwość Analizy Danych i Trendów Zdrowotnych: EDM umożliwia analizę dużej ilości danych medycznych, co pozwala na identyfikację trendów zdrowotnych oraz lepsze zarządzanie populacją pacjentów.

Wyzwania EDM:

 1. Bezpieczeństwo Danych i Prywatność: Zwiększenie dostępności danych medycznych wiąże się z koniecznością zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, aby chronić prywatność pacjentów.
 2. Standaryzacja Danych: Wdrożenie jednolitych standardów i protokołów wymiany danych jest kluczowe dla skutecznej interoperacyjności między różnymi systemami EDM.
 3. Koszty Implementacji i Szkolenie Personelu: Wprowadzenie systemów EDM wymaga znaczących inwestycji finansowych oraz odpowiedniego szkolenia personelu, aby wykorzystać te systemy w pełni efektywnie.
 4. Przejście od Systemów Papierowych do Elektronicznych: Proces migracji z tradycyjnych systemów papierowych na elektroniczne może być czasochłonny i wymagać dostosowania się personelu do nowych technologii.

EDM w polskiej służbie zdrowia niesie ze sobą wiele korzyści, ale także stawia przed nią wyzwania. Zrozumienie tych aspektów i konsekwentne dążenie do ich rozwiązania stanowi klucz do efektywnego wykorzystania potencjału elektronicznej dokumentacji medycznej w Polsce.

Autor
Piotr Wasielewski
Człowiek do zadań specjalnych, czynny zawodowo od 2004 roku. Do 2010 roku process specjalist w Jabil Kwidzyn. Przez 9 lat właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej. Aktualnie architekt IT w SOFTSET, założyciel spółki niegdyś prezes. Projektuje, administruje rozwiązania IT głównie dla Medycyny. Wdrażam innowacje. Zobacz więcej


Kategorie

NEWSLETTER

  Szanowni Państwo, na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), niniejszym informuję, że klauzula informacyjna znajduje się pod wskazanym linkiem.

  Kogo aktualnie szukamy?

  W Softset Sp. z o. o. wierzymy, że każdy może robić to co lubi, wierzymy również, że wszystko jest możliwe, jeśli jesteś ciekawy świata IT chcesz podjąć nowe wyzwanie, poznać nowych ludzi – aplikuj. Nasza firma to Twoja firma.  OFERTY PRACY

  Skontaktuj się z nami

  Adres
  ul. Długa 21
  82-400 Sztumskie Pole

  Telefon
  + 48 787 025 298

  E-mail
  [email protected]